• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/macropest.com.tr.aydin1pestkontrol/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/macropestcevre
Hizmet Bölgelerimiz

Çiyan İlaçlama

Çiyan böcekleri görünüş olarak kırkayak böceklerine benzerler. Çiyanlar çok tehlikeli olup oldukça zehirli bir böcek türüdür. Çiyanlar türlerine bağlı olarak birkaç mm olabildikleri gibi 20 - 30 cm kadar olan türleride vardır. Çıyan böceklerinde tıpkıkırkayaklarda olduğu gibi birçok ayak vardır. Çiyanlar gündüzleri pasif olurken geceleri aktiftirler. Doğal ortamlarda yakaladıkları haşereler ile beslenen çiyanların vücutları üzerinde bulunan ayaklarını aynı zamanda zehirleme organı olarakta kullanırlar.Çiyanlarla birçok ortamda karşılaşmak mümkündür. Çiyanların toprak içerisinde yaşayanları olduğu gibi nemli ortamlarda, ormanlarda, ağaç köklerinde, kaya altlarında ve mağara içlerinde yaşayan türleri bulunur.

 macropest çiyan ilaçlama

Çıyanı
 evin bodrumunda, çatısında, duvar diplerinde, duvar çatlaklarında, kapı ve pencere kenarlarında ve evlerin iç kesimlerinde görmek mümkündür. Çıyan böceğineçıplak elle temas etmek çok tehlikelidir. Çünkü çiyanlar türlerine göre oldukça zehirli canlılardır. Çıyanların rengi yaşadığı alana göre değişir, genellikle kırmızı, siyah ve sarımsı renklerde olurlar.

Çiyanları kırkayaklardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır; Kırkayak böceklerinin vücudundaki her bölmede tek ayak bulunurken, çiyanböceklerinin her bölmesinde ise 2 tane ayak bulunur. Çıyanlar insanları ısırdığında insanları zehirler. Çıyanın ısırdığı yer şişer, kızarır ve çok acı verir. Çiyan ısırması sonrası, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler görülür.Çıyanlar bulundukları ortamlara yumurta bırakarak çoğalırlar ve yumurtadan çıkançıyan yavruları etrafa dağılarak yaşadığı alanlara yayılırlar.

 

ÇIYAN İLE MÜCADELE

Çiyan ile mücadele çok önemli bir konudur. Çiyan görüldüğü ortam periyodik olarak ilaçlanmalı. İlaçlama mutlaka şirketimiz gibi yasal olan firmalar tarafından yapılmalı. Haşere türüne göre farklı ilaçlar kullanarak en kısa zamanda kalıcı çözüm üreten ilaçlama şirketi olarak her zaman yanındayız. Çiyan zehirli bir haşere olduğu için mutlaka görüldüğü anda müdahale için bizleri arayın

1- ÇIYAN ZARARLIMI?

Evet çıyanlar zehirli haşere grubu olduğundan insana zararlıdırlar. İnsanı ısırdığında çoğu zaman zehirler. Bazı insanlar yapılarından dolayı hassastırlar ve çıyan ısırınca mutlaka hekime gidilmesi gerekir aksi takdirde ölümle sonuçlanabilir.

2- ÇIYAN NE KADAR BÜYÜR?

Çıyanlar türüne bağlı olarak farklı büyüklükte olabilmektedirler. Bazı sıcak iklimlerde yaşayan çıyan türleri 30 cm kadar olabilmektedirler.

3- ÇIYANLAR NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Çıyanlar genellikle yağmurlu havalarda ve nemli ortamlarda görülür. Çıyanlar gece daha çok aktif oldukları için karanlıkta çıyanla daha sık karşılaşılır.

4- ÇIYANLAR NE RENKTİR?

Çıyanlar yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renklerde olurlar. Çıyanlar siyah, kırmızı, sarı, gibi farklı renklerde olabilmektedirler.

5- ÇİYANLAR NE YER?

Çıyanlar yakaladıkları börtü böcek, haşere türlerini, bazı türleri hatta fareleri bile ısırıp öldürdükten sonra yerler. Çok nadir olarak meyve ve sebze öz suyunu kullanırlar.

6- ÇİYAN NERDE BARINIR?

Çıyanlar dış ortamlarda; toprak altında, ormanlarda ve yaprak altlarında, taş diplerinde, duvar ve beton bloklar altında, evlerde ise kapı pencere kenarlarında, bodrumlarda ev çatılarında ve evin her kesimine yaygın halde bulunabilirler.

7- ÇİYAN NEYE BENZER?

8- ÇİYAN GÖRÜLDÜĞÜNDE NEYE BENZER? 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret46617
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Anlık
Yarın
13° 19° 9°
Sinek Öldürücü