• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
Hizmet Bölgelerimiz

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böcekleri, eklem bacaklılar grubundan olup küçük haşere türleridir. Hamam böceklerinin 3 çift ayakları, başında da 1 çift antenleri bulunur. Vücudu ve gövdesi sert kabuktan oluşan bir çift kanat ile kaplıdır. Hamam böcekleri ulaşımını yürüyerek yaparlar. Kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Hamam böcekleri ayaklarının çok güçlü olmasından ve çok ayağının bulunmasından dolayı çabuk hareket ederler. Hamam böceği saatte birkaç km yol alabilir.

 macropest hamamböceği ilaçlama

Hamam böcekleri
nin türlerine bağlı olarak farklı yapıları ve boyları vardır. Bir Hamam böceğinin boyu birkaç mm olabildiği gibi 4 -5 cm olan türleride vardır.

Hamam böceklerinin vücutlarında özel algılayıcıları, yani mükemmel çalışan bir sonar (radar) sistemleri vardır. Hamam böcekleri bu radar sistemi ile yiyeceğinin yerini tespit eder ve aynı zamanda kendisine gelen tehlikeleri sezinleyerek saklanır. Hamam böceklerinin o kadar mükemmel algıları vardır ki ortamda bulunan insanların dışında başka kişiler geldiğinde hemen algılarlar. Hamam böceğinin dünya üzerinde birçok türü bulunur. Dünyada bilinen hamam böceği türünün 4000 - 5000 kadar olduğu saptanmıştır.

Hamam böceği insanı ısırarak direk zarar vermediği için zararsız görünürler. Fakat insanlara hastalık bulaştırmaları ve tiksindirici oluşu ile insanlar tarafından sevilmeyen böceklerdir.

Hamam böcekleri gündüzleri pek gezinmezler ve ışığa karşı hassas yapıları vardır. Çoğunlukla hamam böcekleri beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. Hamam böceğigece bulduğu yiyecek kırıntılarını ve açıkta kalan yemekleri üzerinden beslenirler.Hamam böcekleri yiyecek bulamadıklarında ise ölmüş böcek leşleriyle beslenirler.Hamam böceği besin olmadan 30 - 40 gün kadar yaşar.

  

 

Hamam böceği vücut direnci çok güçlü olan bir haşeredir. Ultra viole ışınlarına karşı bile dayanıklıdırlar. Hamam böceğinin sıcaklık ve soğukluk bakımından güçlü yapısı vardır. İnsanların dayanamadığı sıcaklığa ve soğuğa dayanırlar. Hamam böceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi -30 derecede de yaşayabilir.

Hamam böcekleri yaşadıkları yere ve türlerine bağlı olarak farklı renklerdedirler. Bazıları siyah, bazıları kızıl, bazıları da kırmızımsı olabilmektedirler. Hamam böcekleriyıl içinde birkaç kez kabuk değiştirerek kendi vücutlarını yenilerler. Kabuğu değişmişhamam böcekleri daha genç ve dinamik olurlar. Kabuğu değişmiş hamamböceği aynı gün içinde yeni kabuğuna bürünür.

Hamam böceği (kalorifer böcekleri) genel olarak 2-2,5 yıl kadar yaşar. Hamam böceğinin vücudu çok dirençlidir. Ayak kopmalarında veya herhangi bir uzvu koptuğunda dahi ölmezler hatta kafaları kopsa dahi haftalarca yaşarlar.

Hamam böcekleri yumurta bırakarak çoğalırlar. Hamam böceği yumurtasını görmek mümkün değildir. Çünkü çok ufak yumurtaları vardır. Hamam böceği yumurtasını evlerde duvar diplerine ve evdeki çatlaklara bırakır.

Çoğu hamam böceği türünde yılda 1 defa çiftleşme olur. Bu çiftleşme bazı türlerde ömürleri boyu kendilerine yeter. Hamam böceği bir yıl içinde aynı çiftleşmeden 4 veya 5 defa yumurta bırakır. Her yumurtlamada 500 e yakın yumurta bırakır.

Hamamböcekleri geceleri aktif olduğu için geceleri beslenirler. Hamam böceklerigündüzleri evlerin kuytu köşelerinde dinlenirler

Hamam böcekleri halk arasında farklı isimler ile anılırlar. Hamam böceği ( kalorifer böceği, alman hamam böceği, amerikan hamamböceği, oryantal hamam böceği) gibi birçok isim alırlar. Aslında bu aynı haşere grubudur fakat türleri farklı olduğu için hepside kalorifer böceği diye anılırlar.

HAMAM BÖCEĞİ İLE MÜCADELE

Hamam böceği ile mücadele çok önemlidir. Hamam böceği çok çabuk üreyen ve birçok hastalık bulaştıran bir haşere olduğu için bunlar ile mücadele şarttır. Hamam böceği ilaçlama işi çok önemlidir. Hamam böceği ilaçlandığı zaman ilaçlar yumurtaya kesinlikle etki yapmaz. Bu bakımdan hamamböceği ilaçlaması 20 - 24 gün sonra tekrarlanmalı çünkü hamam böceği yavruları takriben 15 gün sonra yumurtadan çıkar.Hamam böceği sorunu elle öldürmekle çözülmez. Hamam böcekleri insanlara birçok hastalığı bulaştırdığı için bir an önce müdahale edilmedir. Hamam böceği (kalorifer böceği) ile mücadele için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlayın. İlaçlama sektöründe konusunda uzman olan firmamız 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetinizdedir.

 

HAMAMBÖCEĞİ (KALORİFER BÖCEĞİ) İLE İLGİLİ SORULAR

1- HAMAM BÖCEKLERİ NE YER?

Hamam böceği açıkta bulunan her türlü yiyeceği tüketirler. Hamam böceği,böcek ve haşere ölmüş her böceği yer. Hamamböceği beslenmesini genellikle gece yapar. Evlerimizde hamam böcekleri aynı zamanda giyeceklerimizi de kemirerek zarar verirler. Hamam böceklerinin evin dışında, ormanda yaşayanları organik besinleri tüketirler.

2- HAMAM BÖCEĞİ NASIL ÇOĞALIR?

Hamam böcekleri yumurta ile çoğalırlar. Hamam böceği ömründe 1 defa çiftleşir.Hamam böceği bu çiftleşmeden sonra her yıl 4- 5 defa yumurta bırakır ve her defasında 100 lerce yumurta bırakır. Hamam böceği yumurtasını evlerde kuytu yerlere, duvarlardaki yarık ve çatlaklara bırakır. Hamam böceği yavrusu yumurtadan yaklaşık 15 - 18 gün sonra çıkar. Bu bakımdan çok çabuk çoğalırlar.

3- NEREDE YAŞAR?

Hamam böceği doğada ormanlık alanlarda nemli ortamlarda bulunur.Evimizde isehamam böceği lavabo altlarında, evin mutfağında, evin bodrumunda, çatı katlarında hatta yatak odalarına kadar her mekanda bulunurlar.

4- HAMAM BÖCEĞİ HANGİ HASTALIĞI TAŞIR?

Hamam böceği insana bir çok hastalık taşır bu hastalık taşıması genellikle besinlerden olur. Hamam böceği ısırdığı besinlerin ve yiyeceklerin üzerine bıraktıkları ağız salgıları,dışkıları ve yumurtaları ile insanlara hastalık mikroplarını bulaştırırlar.
Hamam böceği şu hastalıkları insana taşır.
Gıda zehirlenmeleri
Verem mikrobu
Hepatit virüsü
Dizanteri ve benzeri birçok hastalığı bulaştıran bu haşereler insanlar için çok tehlikelidirler.

5- HAMAMBÖCEĞİ NE KADAR YAŞAR? hamam böceği ilaçlama

Hamamböcekleri yaklaşık olarak 2 - 2,5 yıl kadar yaşarlar. Hamam böceklerininsürekli ürediğini düşünürsek ortamda sürekli yavru olur. Hamamböceğinin yaşam koşulları ve mücadele yöntemleri hamam böceğinin ömrünü belirler.

6- HAMAMBÖCEĞİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Hamamböceğine her mevsim rastlanır. Yaşam koşulları ne olursa olsun hamam böceğini görmek mümkündür. İster yaz ister kış 7 gün 24 saat rastlanılabilir. Hamam böceği görüldüğü zaman mutlaka ilaçlama şirketimize müracaat edin. Biz ilaçlama şirketi olarak size böceksiz rahat bir yaşam ortamı sunalım.

7- HAMAMBÖCEĞİ ÜZERİNDE GEZİNDİĞİ YİYECEKLERE ZARARLARI NELER OLUR?

Hamam böceği üzerinde gezindiği ve besinlerden yiyerek tükettiği yiyecekleri bozarlar.Hamam böceği birçok yiyeceği ve içecekten beslendiklerinde geriye bıraktıkları artıklardan dolayı bu besinleri bozarlar. Gıda zehirlenmelerin birçoğu bu haşerelerden kaynaklanır.

8- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR? hamam böceği ilaçlama

Hamam böceği ilaçlamada böceğin yoğunluğuna bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır.Hamam böceği yoğunluğu az ise jel ilaçlar kullanılır. Fakat böcek yoğunluğu fazla ise sıvı ilaçlar kullanılarak bu haşereye kesin çözüm bulunur.

9- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA UYULMASI GEREKEN ÖNEMLİ KURALLAR NELERDİR?

1) Böceğin türüne ve yoğunluğuna göre ilaçlar kullanılmalı
2) İlaçlama mutlaka yasal ilaçlama servisine yaptırılmalı
3) İlaçlama servisinin kullandığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı
4) İlaçlamayı yapan elemanın işin eğitimini almış olması gerekir
5) İlaçlama hakkında mutlaka gelen elemandan bilgi alın
6) İlaçlamalar mutlaka periyodik yapılmalı
7) İlaçlama yapıldıktan sonra kesinlikle ilaçlar yüzeylerden silinmemeli
8) Yapılan jel ilaçlamalar ve katı ilaçlara kesinlikle elle dokunmamak gerekir

10- HAMAM BÖCEĞİ VE KALORİFER BÖCEĞİ İNSANI ISIRIR MI? hamam böceği ilaçlama güven ilaçlama

Hamamböceği (kalorifer böceği) kan ile beslenmediği için herhangi bir şekilde insanı ısırmazlar. Hamamböceği (kalorifer böceği) vücudundaki algılayıcılar ile insanın nefes alışından tutundan hareketlerine kadar her şeyi algılarlar ve bunu tehlikeli olarak görürler bu bakımdan insana pek yaklaşıp ısırmazlar. Hamamböceği insana birçok hastalık bulaştırdığı için mutlaka bu haşereler ile mücadele edilmeli.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret38569
AlışSatış
Dolar4.74544.7644
Euro5.48915.5111
Anlık
Yarın
21° 26° 14°
Sinek Öldürücü